30 sierpnia 2014

Plagiat w pracy z germanistyki? Jak go uniknąć!

Pisząc pracę licencjacką lub magisterską po niemiecku wiele osób boryka się z problemem plagiatu. W dobie internetu wiele osób pójść na skróty pisząc swoją pracę i żywcem kopiuje treści tam znalezione. Powiem krótko – Nie ma nic głupszego! Takie działanie bardzo szybko zostanie odkryte przez promotor. Wiąże się to z dotkliwymi konsekwencjami, bo taka praca magisterska z germanistyki będzie po prostu odrzucona. Zaznaczam wyraźnie, że zawsze przykładamy najwyższą wagę to tego, aby praca nie była posądzona o plagiat. Nasz zespół, mając lata doświadczeń, wie jak można skutecznie uniknąć plagiatu. Konsekwencje dla studenta są bardzo dotkliwe i my nigdy do tego nie dopuścimy. Dlatego zwracając się do nas z pomocą w pisaniu pracy po niemiecku, na pewno możesz być pewien, że praca będzie wolna od plagiatu. Naszą ofertę znajdziesz tutaj.

Nasze motto to BRAK PLAGIATU.

W tym poradniku postaram się wyjaśnić, jakie są możliwe sposoby na poradzenie sobie z posądzeniem o plagiat.

Pisz własnymi słowami!

Wiem, że brzmi ona trywialnie, ale tylko wówczas będziemy mieli pewność, że praca jest wolna od plagiatu. Nasz zespół zawsze stosuje się do tej reguły pisząc prace po niemiecku . Dlatego jeszcze nigdy nie mieliśmy sytuacji, by ktoś zarzucił nam plagiat. Zawsze należy starać się pisać własnymi słowami, oczywiście opierając się na literaturze. Przecież nikt nie posiada w głowie fachowych informacji potrzebnych do pisania pracy.

Musisz rozumieć, co piszesz!

Jeżeli pisanie własnymi słowami sprawia trudność, to można zawsze wykorzystywać zdania z różnych książek i po prostu zmieniać niektóre słowa. Takie działanie jest jednak ryzykowne. Wprawdzie system plagiatowy może nic nie pokazać, ale promotor, który zna się na danym temacie zobaczy, że słownictwo w pracy jest zbyt fachowe. Dodatkowo zdania są mało zrozumiałe. Najgorsze, gdy znajdzie źródło, na którym się wzorowaliście. Zarzuci wtedy, że to jest zbytnie wykorzystywanie danego opracowania.

Bardzo często zgłaszają się do nas osoby z prośba o korektę ich pracy, bo wg promotora jest przeintelektualizowana. Bardzo lubimy to słowo, bo trafnie odzwierciedla to, jak napisane są takie prace. Zdania są długie, używane jest fachowe słownictwo, którego pewnie sam piszący niezbyt rozumie. Dlatego druga zasada – musisz rozumieć, co piszesz. Inaczej promotor od razu zarzuci, że praca jest plagiatem. Zobacz jeszcze porady odnośnie tego jak napisać pracę licencjacką z germanistyki. One również odnoszą się do tej zasady.

Nie wykorzystuj obronionych już prac!

Chodzi o to, że od tego roku istnieje centralna baza prac ze wszystkich uczelni, tzw. JSA. Wasza praca będzie więc porównywana nie tylko ze źródłami z sieci, ale również z innymi pracami już napisanymi. Nawet jeżeli my mamy do napisania jakiś temat, który był wcześniej przez nas przygotowywany, to nic z takiej pracy nie kopiujemy. Jedynie sprawdzamy obie prace pod takim kątem, czy jakieś treści lub układ pracy nie są w tej nowej pracy podobne. Dlatego twoja praca magisterska z germanistyki zawsze będzie indywidualna!

Nie przepisuj fragmentów z książek!

Chodzi również o sytuację, gdy nie ma ich w internecie. Wprawdzie system antyplagiatowy może tego nie wykryć, ale pamiętajcie, że ktoś inny mógł w swojej pracy również wykorzystać ten sam fragment z książki i wtedy promotor będzie widział, że tutaj jest plagiat. Jeżeli już przepisujecie coś z książki, to zawsze jako cytat opatrzony konkretnym źródłem. Wówczas nie mamy do czynienia z plagiatem. Tylko nie przesadzajcie z cytatami, nie może być ich zbyt wiele.

Jak więc widać, jest wiele sytuacji, gdzie można zostać posądzonym o plagiat. W dobie coraz większej ilości źródeł, gdy takie same tematy były dziesiątki razy opisywane, jest jeszcze trudniejszym, by uniknąć plagiatu.