13 września 2015

Temat pracy z germanistyki. Jak go przygotować?

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najistotniejszych etapów w przygotowaniu pracy po niemiecku jest temat pracy. W tym poradniku opiszemy przydatne porady, w jaki sposób i Ty przygotujesz tematu pracy licencjackiej z germanistyki. Oczywiście porady te można spokojnie wykorzystać przy tworzeniu tematu pracy magisterskiej po niemiecku. Gdybyś miał jednak problem z samodzielnym przygotowaniem tematu, zachęcamy do zapoznania się z naszą specjalną ofertą przygotowania tematu i planu pracy po niemiecku.

Określ swój obszar zainteresowania.

Na pierwszym miejscu powinieneś się zastanowić, z jakiej dziedziny będzie pisana dana praca. Warunkuje to najczęściej charakter seminarium magisterskiego oraz wybrana specjalizacja. Z reguły są to takie obszary jak językoznawstwo, literaturoznawstwo czy dydaktyka języka niemieckiego. Przede wszystkim warto zawęzić ten obszar. Weźmy na przykład literaturoznawstwo. Musisz się zastanowić, jaka epoka Ciebie interesuje. Często jest to niestety narzucone przez promotora. Przykładowo decydujesz się na niemiecką literaturę powojenną.

Temat pracy nie może być zbyt ogólny

Oczywiście samo skonkretyzowanie jest niewystarczające. Temat pracy nie może być bowiem zbyt ogólny, tj. trzeba się skupić na jakimś określonym obszarze, np. na konkretnych autorze, na porównaniu konkretnych powieści lub na analizie konkretnej metody nauczania języka niemieckiego.

Temat pracy nie może być za bardzo konkretny

Z drugiej strony muszą Państwo bardzo uważać, by temat pracy po niemiecku nie był też zbyt konkretny. Przecież trzeba napisać te kilkadziesiąt stron w sposób merytoryczny.

Sprawdź czy posiadasz materiały na dany temat

Często zwracają się do nas osoby, które wybrały interesujący temat. Niestety nie są w stanie go napisać. Wydawał się bardzo ciekawy, ale brakuje wystarczających materiałów. Temat został zaakceptowany przez promotora i już jest za późno na jego zmianę. Dlatego tak istotne jest, jeszcze na etapie przygotowania tematu pracy z germanistyki, sprawdzić tak ogólnie jak wygląda dostępność literatury u siebie w bibliotece.

Jak widzisz, przygotowanie tematu pracy z germanistyki to niełatwe zadanie. Można tutaj naprawdę, mówiąc kolokwialnie, „nieźle się wpakować”. Dlatego służymy pomocą w tym zakresie. Kliknij i sprawdź naszą ofertę z pisania pracy z germanistyki.