Pewnie wiele osób ma problem z tym, w jaki sposób napisać dobrą pracę z germanistyki lub ogólnie pracę licencjacką czy magisterską po niemiecku. Pod tym względem praca licencjacka z germanistyki należy do jednym z trudniejszych. Nie tylko należy sobie poradzić z konkretnym tematem, ale dodatkowo chodzi tutaj o kwestię pisania w obcym języku. Dla wielu osób może być to szczególny problem, szczególnie że to jest pierwsza tak długa praca w Waszym życiu. Wszelkie materiały najczęściej są po niemiecku, a jeżeli nawet są w języku polskim, to w grę wchodzi ich tłumaczenie na niemiecki. Dlatego podczas pisania pracy z germanistyki należy zwrócić uwagę na kilka elementów.
Mamy nadzieję, że ten poradnik przynajmniej częściowo pomoże z Waszą pracą licencjacką z germanistyki. W przypadku dodatkowych pytań zawsze służymy pomocą. Kontakt do nas: kontakt@pisanieponiemiecku.pl oraz 663 996 106.
W naszym poradniku opiszemy najważniejsze zasady. Oczywiście zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Mając wieloletnie doświadczenie wiemy doskonale jak przygotować pracę licencjacką po niemiecku.
1. Wybór tematu
Bardzo ważne na samym początku jest to, by wybrać odpowiedni temat pracy licencjackiej czy magisterskiej. To on będzie warunkował, jak będzie wygląd proces pisania pracy. Źle dobrany temat pracy to bardzo duży problem przez cały czas związany z pisaniem pracy. Chodzi tutaj nie tylko o kwestię tego czy dany temat pracy jest łatwy do napisania, ale również to czy znajdziemy wystarczającą ilość materiałów.
2. Plan pracy
To również znacząca kwestia, bo plan pracy właśnie kształtuje obraz całej pracy. Plan pracy jest niczym szkielet, na którym buduje się poszczególne rozdziały. Dzięki temu pisanie pracy licencjackiej czy też pisanie pracy magisterskiej po niemiecku ma „ręce i nogi”. Oprócz tego plan pracy musi być zawsze konsultowany z promotorem. Dopiero po jego zatwierdzeniu zabierzcie się za pisanie pracy z germanistyki. W innym przypadku może się okazać, że promotor będzie chciał zmiany planu pracy, a wówczas pisanie rozdziałów pójdzie na marne.
3. Wyszukanie materiałów
Zawsze powtarzamy, że dobrze wyszukane materiały to już połowa sukcesu. Szczególnie praca licencjacka z germanistyki polega bardziej na działaniu odtwórczym, czyli bazujemy na tym, co już zostało napisane w literaturze. Przy wyszukiwaniu materiałów istotne jest to, aby wydania były jak najświeższe. W przeciwnym razie może się okazać, że dane informacje są już nieaktualne.
4. Właściwy proces pisania
Jeżeli wybierzemy ciekawy temat pracy, przygotujemy we właściwy sposób plan pracy oraz wyszukamy potrzebne materiały, to tak naprawdę praca pisze się sama. Oczywiście pięknie brzmi to w teorii, praktyka bywa niestety często różna. Sam proces pisania pracy po niemiecku, to nie lada wyzwanie i nawet posiadając odpowiednią literaturę nie zawsze jest się w stanie pisać pracę. Istotne jest przy tym powoływanie się na źródła, z których się korzystało. Cytaty powinny być dodatkowo opatrzone komentarzem. W przeciwnym razie można zostać posądzonym o plagiat, co jak wiadomo wiąże się z dużymi konsekwencjami.
5. Weryfikacja pracy
Wiadomo, że zasada dwóch par oczu to istotny element każdego procesu twórczego. Dlatego napisaną pracę warto pokazać innej osobie, najlepiej takiej, która profesjonalnie zajmuje się korektą prac po niemiecku. Z jednej strony spojrzy świeżym okiem na pracę, a z drugiej będzie na pewno bardziej obiektywna niż znajomi z roku. Taka osoba wychwyci różne błędy czy będzie mogła też zasugerować inne zmiany, np. co do treści.